Historia marki Citroen
Historia francuskiej marki samochodów osobowych jest jedną z bardziej ciekawych. Co więcej, mało kto wie, że w pewnym stopniu związana jest z naszym krajem. W 2019 roku koncern Citroen będzie liczył sobie okrągłe 100 lat. Przez ten czas marka miała swoje wzloty i upadki, aby ostatecznie stać się jednym z wiodących producentów na rynku światowym.
André Gustave Citroën
Urodzony w 1878 roku w Paryżu. Jego rodzina związana była z branżą jubilerską. Ojciec Andre prowadził rodzinne przedsiębiorstwo w Warszawie, gdzie poznał i poślubił w 1870 roku polkę. Razem podjęli decyzję o powrocie do Francji, gdzie urodził się Andre Citroen.
Niestety problemy finansowe na rynku diamentów nie ominęły rodziny Andre, czego skutkiem było bankructwo rodzinnej firmy i samobójstwo jego ojca. Pomimo trudnych warunków Andre ukończył ze świetnymi wynikami gimnazjum, dzięki czemu dostał na renomowaną politechnikę Ecole Polytechnique, na której studiował inżynierię. Po jej ukończeniu wstąpił do francuskiej armii, gdzie służył przez cztery lata.
W czasie służby odwiedził Łódź, gdzie poznał technologię kół zębatych o daszkowym uzębieniu wykorzystywanych w produkcji tekstyliów. Były one wykonane z drewna, dlatego Andre zastanawiał się nad możliwościa wykorzystania do ich produkcji stali. Po opuszczeni armii w 1904 roku wprowadził w życie swoją wizję i opatentował koła z podwójnym uzębieniem daszkowym ze stali.
Jego pierwsza mała firma z siedzibą w południowej części Paryża nazywała się Engrenages Citroën. Dynamiczny rozwój sprawił, że w 1905 roku we współpracy z André Boas utworzyli większe przedsiębiorstwo o nazwie Hinstin Freres Citroen & Cie. Koła zębate stały się powszechnie wykorzystywane w motoryzacji, dzięki czemu firma dalej rozwijała się w dynamicznym tempie.
Andre w 1908 roku przejął fabrykę Mors, gdzie produkowane były samochody. W tym czasie spotkał się również z Henrym Fordem, który zapoznał go z linią produkcyjną. W 1914 Andre wrócił do wojska, gdzie wpadł na pomysł produkcji amunicji i 1915 przy wsparciu francuskiego rządu założył firmę wytwarzającą aż 55 tysięcy nabojów dziennie.
Rozpoczęcie produkcji samochodów
Po zakończeniu wojny Andre Citroen zdecydował się powrócić do branży motoryzacyjnej. Fabryka nabojów przeistoczyła się w fabrykę samochodów, czego skutkiem był pierwszy wypuszczony model Citroena Typa A, który osiągnął jak na tamte czasy ogromny sukces (16 tysięcy zamówień w ciągu 2 tygodni).
W 1934 roku w związku ze słabymi wynikami firmy, przedsiębiorstwo zostało przejęte przez Edouard Michelin. Andre Citroen wpadł w depresję, a rozwijająca się choroba doprowadziła do jego śmierci w 1935 roku. W czasie drugiej wojny światowej firma zawiesiła działalność. Po jej zakończeniu przedsiębiorstwo przeżywa dynamiczny rozwój, który trwa do dnia dzisiejszego.
Z czego słyną samochody Citroen?
Marka Citroen charakteryzuje się niezawodnością oraz innowacyjnością. Części do Citroena C5, który jest jednym z najpopularniejszych modeli tego producenta, dostępne są za pośrednictwem sklepu internetowego iparts.pl.