Niezbędne narzędzia w warsztacie samochodowym
Można powiedzieć, że współczesny świat oparty jest na motoryzacji. Jest ona spotykania w praktycznie każdej dziedzinie życia. Prawie w każdym gospodarstwie domowym znajduje się przynajmniej jedno auto. Nie możemy też zapomnieć o przemyśle, który w większości oparty jest w większym lub mniejszym stopniu o transport samochodowy. Jednak każde urządzenie mechaniczne się psuje. W tym momencie wkraczają warsztaty mechaniczne. Bez odpowiedniego ich wyposażenia nie jest jednak możliwa skuteczna naprawa. Jakie są więc niezbędne elementy każdego warsztatu?
Rodzaje napraw
Wszystko uzależnione jest od rodzaju napraw przeprowadzonych w danym warsztacie. Niektóre zajmują się bowiem tylko i wyłącznie wymianą podzespołów eksploatacyjnych. Wymagają one dużo mniejszego wyposażenia niż te specjalistyczne, zajmujące się profesjonalnymi naprawami zaawansowanych awarii samochodów.
Zestaw kluczy i kable
Podstawowym i niezbędnym elementem wyposażenia jest zestaw kluczy. Są one obowiązkowe dla każdego rodzaju warsztatu mechanicznego. Kiedy mamy już punkt wyjścia, możemy zabrać się za całą resztę. Mechanicy zajmujący się elektroniką są zmuszeni do zakupu zestawu kabli z odpowiednimi wtyczkami do każdego modelu samochodu jakim chcą się zajmować. Niezbędny jest też odpowiedni komputer.
Jak dostać się pod auto?
Kolejnym elementem jest zestaw podnośników, lub kanał który umożliwi prowadzenie prac pod autem. Podnośniki są jednak niezbędne w przypadku warsztatów oferujących usługi wulkanizacyjne. W związku z intensywnością ich używania, nie warto na nich oszczędzać i kupić te z wyższej półki.
Oprogramowanie dla mechaników
Warto też posiadać odpowiednie oprogramowanie z zestawem instrukcji naprawy do poszczególnych modeli samochodów. Może nam ono zaoszczędzić dużej ilości kursów, które musielibyśmy przejść, aby zdobyć tą wiedzę.
Zdajemy sobie sprawę, że wymienione elementy wyposażenia są często kroplą w morzu potrzeb. Warto jednak zacząć od podstaw, które są niezbędne i w dalszych etapach prowadzenia działalności zdobywać następne.
Artykuł powstał w oparciu o materiały umieszczone na stronie http://www.iparts.pl/warsztaty/.
No tak na szczęście ja wszystkie te narzędzia mam w swoim warsztacie 🙂 Więc chyba dobrze wyposażony
Tak, trochę tego dużo, ale jeśli się chce robić coś dobrze, to trzeba wcześniej zainwestować w sprzęt. Ostatnio zbroiłem mój warsztat w oprogramowanie dla mechaników i rzeczywiście pracuje się lepiej.